Poznato je da unutrašnjost tela ima blago alkalni pH (7,36-7,42). Nemački naučnik Oto Varburg proveo je 24 godine svog života, dokazujući da u okruženju zasićenim kiseonikom pH 7,43 i više (slabo alkalno okruženje), ćelije raka se ne umnožavaju. Ovo otkriće mu je donelo Nobelovu nagradu za hemiju, a studenti su mu omogućili da kasnije sazna da se patogene bakterije i paraziti ne razvijaju u takvom okruženju.
Zato je tokom epidemija zaraznih bolesti neophodno jesti alkalnu hranu koja jača imuni sistem (do 60-70% u dnevnoj ishrani). To uključuje: cela zrna žitarica (smeđi pirinač, kinoa), zeleno povrće (peršun, spanać, kelj); povrće (celer, krastavci, rotkvice, šargarepa, cvekla); voće (posebno citrusne i zrele banane); biljni čajevi sa divljom ružom.
Proizvodi koje treba izgegavati: rafinisani šećeri i masti (slatkiši, kolačići); kobasice i konzervisana hrana; peciva i proizvodi od brašna; masno meso; gazirana i energetska pića; alkohol.
Takođe će biti korisno smanjiti potrošnju proizvoda koji se podvrgavaju toplotnom tretmanu. Imajte na umu da svaki tretman toplote iznad 45 stepeni povećava kiselost proizvoda, zbog čega je potrebno smanjiti ili u potpunosti eliminisati: crni čaj, kafa, pečeni orasi i seme, prženo povrće i meso, sir.
Vredi posvetiti posebnu pažnju vitaminima koji jačaju imunološki sistem, odnosno kompleksima vitaminske grupa A, B i C. Ne zanemarujte fizičke aktivnosti ili lagani šetnju na svežem vazduhu koje će u kombinaciji sa pravilnom ishranom, obezbediti vaše telo pouzdanom zaštitom i daće vam energiju i snagu.